Абсурдне поняття за фасадом реальної політики

Під час свого візиту до України держсекретар США Хілларі Клінтон назвала зовнішню політику адміністрації Януковича політикою «стратегічного балансування». Схоже, така дефініція дуже сподобалась МЗС. Зокрема, дане поняття є фактично центральним у свіжій статті міністра закордонних справ К. Грищенка у «Дзеркалі тижня».

Там зокрема порівнюється співпраця України та ЄС з одного боку і з Росією - з іншого з стоянням на двох ногах, коли не можна визначити, яка з них головна. 

Але дана дефініція є абсолютно абсурдна з погляду реальної зовнішньої політики. Остання залежить від змін полюсів впливу у світі, зовнішніх та внутрішніх чинників тощо. Тому визначати балансування стратегією означає не мати стратегії зовнішньої політики взагалі. 

Хоч насправді стратегію зовнішньої політики визначив ще народ України під час другого туру останніх президентських виборів. Та й останні кроки нової влади на зовнішньополітичній арені ніяк не приховати від Заходу за запозиченими словесними конструкціями, тим більше неправильними з погляду політичної науки.

Дістало вже постійне намагання нової влади видавати мильну бульбашку за слона.

Див також
http://polit-sovet.kiev.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=297:2010-09-21-18-54-27&catid=1:2010-06-28-12-53-39&Itemid=54

6 коментарів

Святослав Вишинський
Балансування сил є нормою міжнародної та внутрішньої політики будь-якої держави, в т.ч. тієї, котра вирізняється якимось «однозначним» курсом: РФ, США, КНР, Іран, суб'єкти Европейського Союзу. «Принципові» питання зазвичай одиничні і стосуються взаємин порубіжних країн.
Василь Кедик
Балансування сил є нормою міжнародної політики в рамках концепції реальної політики, але аж ніяк не стратегією! Стратегія виходить з 3 речей- інтеграції, дезінтеграції, автаркії. Тому балансування як стратегія, ще раз повторюсь, є абсурдом. До речі таким самим абсурдом як і закон «Про основи внутрішньої і зовнішньої політики», в тій частині де проголошується нейтралітет України. Він виявляється абсолютно декларативним, бо не підкріплений реальними військово політичними ресурсами!
Святослав Вишинський
Балансування сил, інтерпретоване як полівекторна політика в багатополярному світі, є нормою і може розглядатись як стратегія — залежно від контексту. Гадаю, Костянтин Грищенко мав на увазі політику цивілізаційного та геополітичного нейтралітету між Сходом і Заходом, котра виливається в «автоінтеграцію» рубіжних проектів, таких як Україна (чи Rzecz Pospolita в минулому). Основною загрозою таких формацій є саме різкий крен в одну зі сторін, що результує їх розпадом на два «буферних» протиборчих табори (Правобережжя vs. Лівобережжя) або прямим розподілом між іноземними структурами. Проголошення нейтралітету є декларацією і військо-політичні ресурси мають до цього вторинне відношення — інша справа, що така заява суперечить ідеям евроінтеграції.
Василь Кедик
Якщо взяти класичні європейські нейтральні держави- Австрію і Швейцарію, то нейтралітет був проголошений з врахуванням військового потенціалу. Як можна говорити про декларативний характер нейтралітету якщо з нього виходить безпекова політика держави!!! Це дитяча помилка.
Святослав Вишинський
Це справа практики, тоді як юридичний нейтралітет сам по собі не дорівнює військовому потенціалу — гарантами нейтральності можуть виступати зовнішні чинники, а також сам принцип верховенства міжнародного права. Інша справа, що в дійсності практика не співпадає з декларованою теорією. У випадку Австрії говорити про дійсний військовий потенціал не доводиться — країна після розділу на окупаційні зони була знову об'єднана під егідою НАТО і незалежним політичним гравцем не являлась і не являється.
Василь Кедик
Ви маєте рацію в контексті тези про гарантування нейтралітету зовнішними чинниками. Та ж Австрія з усіх боків оточена кордонами НАТО. Окрім того вона є членом ЄС, а тому так чи інакше потрапляє в коло спільного безпекового простору. Але нейтралітет є не декларативним поняттям. Погляньте видатки на оборону Австрії! В згаданій Швейцарії кожен громадянин чоловічої статі має відслужити. Ці країни укладають багатомільйонні контракти на закупівлю нових озброєнь, активно беруть участь у міжнародних військових навчаннях. Це випадок, коли декларація збігається з практикою. Не збігатись з реальними військово-політичними ресурсами країни декларація нейтралітету може у випадку новопроголошених держав зі зрозумілих обєктивних обставин.
Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте